Да л′ тко и тебе, Соларићу, гледи ?

Енергенти су политика, и то висока политика

Posted in Бјанка, геополитика, економија by Соларић on 8 децембра, 2008

Србији нуђен само Јужни ток

Градњом гасовода Јужни ток Србија добија шансу да дугорочно реши питање енергетске стабилности и постане гасно енергетско чвориште на Балкану

Јасна Петровић

[објављено: 07/12/2008]

Bianca , 07/12/2008,

Dobar i informativan clanak koji stavlja Juzni Tok u konteks geopolitickih poteza, kao Nabuko. Ne treba previse analizirati kapacitete. Austrija nije potpisala dugorocan ugovor sa Gaspromom i izgradnju velikog cvorista kod Baumgartena, bez da vec ima dobru ideju o planovima Gasproma.

Energenti su politika, i to visoka politika. I nikada se ne objavljuje sve, osobito ako to nije potrebno. Nije slucajno da je Miller odletio na sjever Rusije da svojim potpisom ukrasi jednu novu cijev gasovoda, prilikom objavljivanja pocetka radova u jednom od najvecih gasnih nalazista u Yumi.

Gazprom ce uvuci partnere u tome radu, naravno, Evropske. Izvodljivost, isplativost, etc. su standardne fraze jer se mora trasa utvditi sa velikom precisnoscu, i na taj nacin odrediti isplativost (manja ili visa). To nije nesto posebno za Juzni Tok, vec standard u izgradnji svih vecih infastrukturnih projekata.

Clanak je na vrlo delikatan nacin predstavio dilemu nazvanu Nabuko. Mozda cu biti malo manje delikatna, da bi se shvatila dilema tog projekta. Istina, Azerbaijan nema ni priblizno dosta gasa da ispuni Nabuko. Ali preko Kaspijskog jezera, Turkmenistan ima velikih novih rezervi (iako je prodao cjelokupnu danasnju proizvodnju Rusiji). Kazahstan ima nesto preostalog gasa, jer isporucuje preko Rusije.

Ali Iran je pravi div, jer uz Rusiju i Turkmenistan ima jednu od najvecih rezervi na svijetu. Trasa je teska, kopnena (preko cijele Anatolije) i skupa. Da bi se koristio gas Turkmenistana ili Kazahstana, treba krak gasovoda po dnu Kaspijskog jezera. A taj gasovod Rusija i Iran mogu zaustaviti jer imaju veto kao litoralne Kaspijske drzave. A i Turska nece problema sa Iranom i Rusijom jer ovisi o njima za energente. Gruzije je postala nestabilna. Rusija, Turska, Azerbaijan i Armenija rade na rjesenju svojih problema i otvaranju granica, sto moze rijesiti pitanje trase.

U kratko, Nabuko je IZVODLJIV uz Rusku i Iransku participaciju. Juzni Tok u usporedbi izgleda sasvim dobro!

Извор: Политика Online (коментари корисника)

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се /  Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се /  Промени )

Повезивање са %s

%d bloggers like this: