Међународно право се крши стране најмоћнијих, па и немоћни виде да је то једини начин…
СРБИЈИ ФАЛИ САМО ЈЕДАН ЗАКОН: ЗАКОН О ПОШТОВАЊУ ЗАКОНА
Како очекивати да се власт и опозиција истински окоме на корупцију? Ко то још сече грану на којој седи, ко пљује у тањир из ког једе? Уместо да борба за власт буде сукоб различитих визија или конкретних планова, претворила се у борбу за финансијски колач који ми месимо
Бошко Јакшић
[објављено: 14/12/2008]
Bianca , 14/12/2008,
Bugarska i Rumunjska su se jako brzo „priblizili“ Evropskoj Uniji. A i u Grckoj korupcija je postojala od pocetka moderne historije, a vjerovatno je cvjetala i prije, ali nema dokumentacije.
Vladavina zakona je potrebna covjecanstvu danas vise nego ikada. Ali to se ne moze postici cak ni na nivou najvecih i najmocnijih drzava. Medjunarodno pravo se krsi od stane najmocnijih, pa i nemocni vide da je to jedini nacin.
I kada se govori o vladavini prava, to se uvijek ocekuje od malih ljudi. Nakon svega, opasno je za tajkune da daju malim ljudima ideje da se istinsko bogatstvo ne stvara kroz strpljivo cekanje na profit stecen radom.
Zato se uvijek moralizira o korupciji, ali se rijetko korupcija moze iskorijeniti iz fabrike vladajuce elite. Zato ce se period Putinizma studirati u buducnosti. Tesko je zamisliti uslove pod kojima se podigne jedna klasa ljudi na vlast, koja je uspijela ocistiti svoje redove, kao i naci metode povracanja vlasnistva drustvu od onih koji su imovinu stekli na nezakoniti nacin, tj. kroz korupciju.
Istina, u Kini je situacija jos vise radikalna od Putinizma. Tamo se za korupciju donosi smrtna kazna. A manje kazne zahtjevaju da prekrsitelj na koljenima moli za oprostaj onih koji su bili osteceni. Putin se opet smjeska na karakteristicni nacin macke koja vidi plijen.
Mnogi tajkuni koji su dobili vlasnistvo raznih kompanija kroz mutne poteze devedesetih su, kroz vlastitu pohlepu, nasli sebe zaduzeni, a sa poteskocom da u kratkom vremenu nadju kapital. I tu ulazi Putin. Novi zakoni o pomoci kompanijama i bankama odredjuju tko i na koji nacin moze dobiti pomoc. Ali tu drustveni interes je zasticen kroz kontrolu akcija tih kompanija.
Tako da je Rusija docekala ovaj moment spremno, i mnoge vrijedne kompanije su opet djelomicno u drustvenom vlasnistvu. Ali Rusija nema EU ili druge politicke interese da zadovolji i zato ima odrijesene ruke. EU je odgovorna za korupciju, jer stiti politicare i tajkune koji njima odgovaraju.
Извор: Политика а.д. (коментари корисника)
leave a comment