Да л′ тко и тебе, Соларићу, гледи ?

„Аутономна“ покрајина нема смисла. Зашто не примјенити систем који се успјешно спроводи у ЕУ или САД

Posted in Бјанка, Србија, политика by Соларић on 25 јануара, 2009

ВОЈВОДИНА ДУПЛИХ ОКРУГА

Већа надлежност покрајине аутоматски значи и бројнију покрајинску управу. То, наравно, не мора нужно да подразумева и увећање административног апарата. Могуће је замислити случај да део апарата, који је био под надлежношћу републике, пређе под надлежност покрајине. Али оно што код новог статута пада у очи јесте да већина решења у њему почива управо на оснивању нових, паралелних институција. Покрајина, рецимо, стиче надлежности у области науке. Зато се оснива војвођанска академија наука и уметности, која ће бити паралелна установа војвођанском огранку САНУ, који је и сам, до 1992, радио под називом „ВАНУ”. Нова ВАНУ наспрам старе ВАНУ – има ли то смисла? Но, постоје још гори случајеви, далеко погубнији по раст администрације.

Политички аналитичар

Слободан Антонић

[објављено: 22/01/2009]

Bianca , 22/01/2009

Kakva neozbiljnost. Bilo bi dobro da se ovaj Statut odmah zamrzne, i da se ne stavi na snagu sve dok se ne ispitaju korisnije, jeftinije opcije. Srbija je MALA drzava. Kao takva, ne treba ni provincija, ni okruga. Srbiji trebaju samo opcine.

A u slucaju velikih gradova, i posebna kategorija za gradove u okviru vecih opcina. To je sve. To slijedi prilicno jednostavan, i efikasan Americki sistem lokalne vlade. U Americi, tradicionalno lokalna vlast je jedina koja je jos efikasna i jeftina. Nema potrebe za opcine da stvaraju premanentne strukture sa teritorijalnim karakteristikama, bez obzira na potrebe da se rijese regionalni problemi.

Takvi regionalni problemi se mogu rijesiti kroz organizacije koje ce opcine osnovati i financirati za posebne sluzbe. To moze biti na primjer vodovodi i kanalizacija, ako su usluge regionalne, i vise opcina treba podijeliti troskove, kao i ubirati naplate. To je slucaj isto i sa masovnim transportom u gradovima, koji neminovno sluze i opcine izvan grada. Ali to su organizacije sa budgetom financirane i upravljane na nacin na koji te opcine odluce.

Najgore rjesenje je feudalna obsesija za kontrolom teritorije. Cak ako i neme teskih vremena, takvo rjesenje je potrebno da se uspostavi veca fleksibilnost u lokalnoj vladi. Na taj nacin, lokalne vlasti bi podigle svoju konkurentnost za investicije, skole, javnu infrastrukturu, etc. „Autonomna“ pokrajina nema smisla. Zasto ne primjeniti sistem koji se uspjesno provodi u Evropi ili Americi.

Zasto uvijek izmisljati nove feudalne strukture, i opterecivati ekonomiju, kao i politicke procese. Takve komplicirane, skupe strukture moraju donieti probleme. Prije nego sto se dodaju svi ovi slojevi birokracije, treba to sve odbaciti, i smanjiti birokraciju.

Treba povecati DECENTRALIZACIJU do opcina, a ne samo stvoriti decentralizaciju u jednoj provinciji. I to na nacin, da nece ni biti decentralizacije, jer ce se sve opet kontrolirati iz jednog glavnog grada, ovaj put Novog Sadа

Извор: Политика а.д. (коментари корисника)

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се /  Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се /  Промени )

Повезивање са %s

%d bloggers like this: